İpsantral


Yenilikci iletişimin yeni adı

Yazılım tabanlı 3CX IP PBX Telefon Sistemi`nin avantajlarını keşfedin.
Windows Tabanlı 3CX Telefon Sistemi geleneksel analog santralların yerine kullanabileceğiniz yeni nesil iletişim çözümüdür. 3CX IP Telefon Sistemi Microsoft Windows için dizayn edilmiş olup SIP standartlarında çalışır ve bu sayede tüm SIP tabanlı telefonlar (yazılım veya donanım) ile sorunsuz çalışır.

3CX IP PBX Sistemi birçok özellik içermektedir:

  • Web tabanlı arabirim ile kolay kullanım ve yönetim.
  • Donanım tabanlı Santral Çözümlerine göre çok daha uygun maliyet ve genişleyebilme imkanı.
  • Durum Bilgisi ile üretkenliğin artırılması, ekran tabanlı arama kontrolü ve dahili numara yönetimi.
  • Ayrı bir telefon kablolaması gerektirmez. Telefonlar mevcut bilgisayar ağını kullanılır.
  • Çalışanlarınızın ofis dışındayken de işyerindeymiş gibi çalışabilmesini sağlayan mobilite.
  • Bilinen birçok IP Telefon markasının kullanılabilmesi – Herhangi bir marka sınırlamasının olmaması.
  • VoIP gateway cihazları kullanarak analog PSTN hatları üzerinden arama yapabilme,çağrı alabilme.
  • SIP Trunk, Voip Servis Sağlayıcılar, Skype Connect ile aylık konuşma ücretlerinde tasarruf etme.

 

3CX Çağrı Merkezi Çözümü

Müşteri hizmetleri her şeyden önemlidir. Aramaları kaybetmeyi ve müşterileri bekletmeyi göze alamazsınız. 3CX Çağrı Merkezi Modülü uygun fiyata kurumsal ve zengin Çağrı Merkezi Özellikleri sunar. Ekstra yazılım kurmak gerekmez ve gelişmiş raporlamaya sahiptir. İlave donanım gerekmeden ses kayıtları alınabilir ve arşivlenebilir. 3CX IP Çağrı Merkezi Çözümü Windows sunucu üzerinde çalışır ve tamamen güvenlidir. Karmaşık Linux komutları kullanmanıza gerek kalmaz. Gelişmiş 3cx Softphone uygulaması ile masa telefonu ihtiyacını ortadan kaldırır, müşteri temsilcileri ait oldukları kuyrukların detaylarını izleyebilir ve kuyruklara login/logout işlemini çok basit bir şekilde yapabilir. Ücretsiz olarak sunulan Wall Board uygulaması ile kuyruk ve çağrı durumları anlık olarak izlenebilir. Müşterinin kuyrukta bekleme süresi 3cx Softphone ekranında gösterilir. Kuyrukta kaç arayan var görerek kuyrukların durumunu izleyebilirsiniz. Müşteri temsilcisi anlık olarak 3cx Softphone üzerinden ses kayıt alabilir ve bu kayıt kendisine eposta ile gönderebilir. Mevcut CRM uygulamanız ile entegrasyon yapabilirsiniz. 3CX CRM Entegrasyon modülü; Microsoft Dynamics CRM, Outlook, saleforce, Sage ACT, sugarcrm ve Google Contacts için hazır entegrasyon modülleri içerir ve kurulum hızlı bir şekilde olmaktadır. Bunların dışında mevcut web tabanlı CRM sisteminiz ile 3CX Sistemini HTTP API yardımıyla yapabilirsiniz. Çağrı kontrollerini 3CX Control API yardımıyla yapmanız da mümkündür. Kullanım ve yönetim kolaylığı sunan 3CX Çağrı Merkezi Çözümü sadece Telekom hatları üzerinden değil Alternatif ses operatörleri ile IP üzerinden de çağrı alma ve çağrı yapmak için gelişmiş , güvenilir SIP teknolojisini destekler.

İsteğinize göre şekillendirebileceğimiz sesli cevaplama, ödeme alma, metin belgesi gibi yazılı bir kaynaktan sesli okuma ve veri tabanından güncel bilgi iletme CRM VE BYS entegrasyonu gibi işlemler için esnek yapı sağlar.