Sanallaştırma (Virtualization) Nedir?

Sanallaştırma bizlere birden fazla fiziksel sunucunun tek bir sunucu üzerinde bu sunucunun kaynaklarını en iyi şekilde kullanarak konumlandırılabilmesini sağlar.

     Sunucu sanallaştırma (ESX),Masaüstü Sanallaştırma (Vmware Horizon View) ve Ağ Sanallaştırma (Vmware NSX) gibi farklı sanallaştırma çözümleri bulunmaktadır.

 

Vmware vSphere  dünya genelinde en çok kullanılan sanallaştırma platformudur. Gerek datacenter olsun, gerek küçük ve orta ölçekli işletmeler olsun genellikle VMware vSphere tercih etmektedirler.

vSphere genel olarak bakıldığında erişebilirlik, kaynak yönetimi, güvenlik ve iş sürekliliği açısından öne çıkan özelliklere sahiptir ve dolayısı ile bu özellikleri sayesinde diğer sanallaştırma platformlarından öne çıkmaktadır. Ayrıca bütün bu özellikleri ile albeni yaratmaktadır.

Genel olarak vSphere yaralarından bahsetmek gerekirse ;

-         Düşük maliyet ve verimli bir IT yönetimi sunar

-         Servis seviyesinde yapılan otomatik işlemlerle daha verimli bir IT yapısı oluşur

-         Seçime bağlı kalarak güçlü bir IT yapısı oluşturur

Kurumsal yapılardaki duruma bakılırsa eğer, vSphere sayesinde sunucu, storage ve network konsolidasyonu sağlanır. Dolayısı ile donanım maliyetleri, lisans maliyetleri gibi alanlarda da maliyetler aşağılara doğru çekilmiş olur. İş sürekliliği açısından bakılırsa eğer, high availability (HA), Fault Tolerance (FT) ve Disaster Recovery gibi seçenekleri sayesinde kesintisiz bir IT alt yapısının oluşturulmasına olanak sunar. IT operasyonları açısından bakmak gerekirse eğer, basit ve hızlı bir şekilde test etme imkanı sunar. Bu ister test ortamında olsun isterse üretim platformunda olsun hızlı ve sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Daha bunlara benzer pekçok özelliği bünyesinde barındırmaktadır.